2018-10-02

Komputer do pracy biurowej - na jaki sprzęt się zdecydować?


Komputer poleasingowy do pracy biurowej

Szukasz komputera do biura? A może organizujesz swoje domowe biuro i potrzebujesz sprzętu, na którym będziesz pracować? Jeśli, na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to znaczy, że stoisz przed niełatwym wyborem. Postaram się pomóc w podjęciu decyzji. Zestawiłem 3 różne komputery do pracy biurowej, których zarówno parametry, jak i ceny będą znacząco od siebie odbiegać. Na czym jednak polegają różnice pomiędzy tymi sprzętami, z czego wynika różnica w koszcie ich zakupu, i na który komputer powinieneś się zdecydować? Zapraszam do lektury.

Bohaterami zestawienia zostały 3 modele komputerów firmy Dell z serii Optiplex 790. To biurowe maszyny, obecne na rynku już od kilku lat. Pod lupę wziąłem następujące konfiguracje sprzętowe:

 1. DELL 790 Intel® Core™ i3 DT
 2. DELL 790 Intel® Core™ i5 SFF
 3. DELL 790 Intel® Core™ i7 TW

Urządzenia będę opisywał w kolejności od najtańszego do najdroższego, a co za tym idzie od najmniej wydajnej do najmocniejszej jednostki.

Tani komputer do pracy biurowej

1. DELL 790 Intel® Core™ i3 DT - cena 579zł

Parametry komputera:
 • Procesor: Intel® Core™ i3-2120
 • Liczba rdzeni: 2
 • Taktowanie: 3,3 GHz
 • Pamięć RAM: 4GB DDR3
 • Dysk Twardy HDD: 250GB HDD
 • Karta Graficzna: Intel® HD Graphics 2000
 • Złącza: LAN, Audio, Displayport, VGA
 • Napęd optyczny: DVD-RW
 • System Operacyjny: Windows 10 Home
 • Obudowa: DT (Desktop)
Dell Optiplex poleasingowy do biura

Komputer bazuje na procesorze Intel® Core™ i3 drugiej generacji, czyli układzie 2-rdzeniowym. Każdy z rdzeni procesora ma częstotliwość taktowania ustawioną na 3,3GHz. W omawianym egzemplarzu znajduje się 4GB pamięci RAM w standardzie DDR3. Nośnikiem danych jest dysk typu HDD o pojemności 250GB. Co damy radę zrobić na takim komputerze? Wykonamy na nim wszystkie bieżące prace biurowe takie jak obsługa poczty e-mail, przeglądarki internetowej, programów do edycji tekstu i arkusze kalkulacyjne, a także programy księgowe. Komputer bez trudu będzie sobie radził z obsługą wielozadaniowości w obszarze tych programów.

Omawiany egzemplarz zamknięty jest w obudowie typu Desktop, którą można postawić pionowo lub poziomo. Na froncie obudowy umiejscowione są 4 łatwo dostępne porty USB, wejście i wyjście audio oraz oczywiście napęd DVD-RW. Dodatkowo z tyłu obudowy mamy do dyspozycji złącza USB, LAN, Audio, Displayport i VGA. Warto zaznaczyć, że obudowa typu Desktop do najmniejszych gabarytowo nie należy, daje nam natomiast możliwość rozszerzenia komputera o dodatkowe elementy, np. kartę graficzną o niskim profilu. Jakość wykonania obudowy, co w przypadku Della jest standardem, jest na bardzo wysokim poziomie. Plastiki są trwałe, a metalowe elementy bardzo estetycznie uzupełniają całość projektu.

Reasumując DELL 790 Intel® Core™ i3 DT to budżetowa propozycja komputera, pozwalająca na obsługę prostego oprogramowania biurowego.

Wydajny komputer do bardziej zaawansowanej pracy w biurze

2. DELL 790 Intel® Core™ i5 SFF - cena 1019zł

Parametry komputera:
 • Procesor: Intel® Core™ i5-2400
 • Liczba rdzeni: 4
 • Taktowanie: 3,1 GHz
 • Pamięć RAM: 8GB DDR3
 • Dysk Twardy: 120GB SSD
 • Karta Graficzna: Intel® HD Graphics 2000
 • Złącza: LAN, Audio, Displayport, VGA
 • Napęd optyczny: DVD-RW
 • System Operacyjny: Windows 10 Home
 • Obudowa: SSF (Small Form Factor)
PC do biura Intel Core i5

Jednostka oparta jest na procesorze Intel® Core™ i5. Tak samo jak w przypadku omawianego powyżej, nieco słabszego kuzyna, to układ scalony 2. generacji. Różnica jednak pojawia się w przypadku ilości rdzeni, ponieważ mamy tutaj do czynienia ze znacznie mocniejszą wersją 4-rdzeniową. Każdy z rdzeni ma częstotliwość taktowania wyliczoną na 3,1GHz. Weźmy na pokład 8GB szybkiej pamięci RAM DDR3 i zainstalujmy dodatkowo oprogramowanie na dysku typu SSD, a otrzymamy naprawdę solidną jednostkę komputerową. Taki zestaw pozwoli nam na obsługę podstawowego oprogramowania biurowego, plus dodatkowo bardziej zaawansowanych aplikacji, np. do obróbki zdjęć czy grafiki. Komputer bez trudu poradzi sobie z wielozadaniowością.

Obudowa, którą tym razem wziąłem pod lupę to Small Format Factor. Co to właściwie oznacza? W dużym skrócie to nieco pomniejszona wersja obudowy typu Desktop. Tak samo jak w przypadku tej drugiej, mamy możliwość zarówno ustawienia naszego komputera w pozycji poziomej lub pionowej. Obudowa pozwala na rozszerzenie parametrów komputera o dodatkowe karty wewnętrzne. Do dyspozycji mamy: -na froncie: 4 porty USB, wejście i wyjście audio i napęd DVD-RW;
-z tyłu: USB, LAN, Audio, Displayport oraz VGA.
Te dwa ostatnie zasługują na szczególną uwagę, ponieważ dają nam możliwość podpięcia więcej niż jednego monitora. Przy parametrach, które oferuje nam komputer może okazać się to rozwiązaniem, które w znacznym stopniu usprawni naszą codzienną pracę.

Słowem podsumowania, komputer DELL 790 Intel® Core™ i5 SFF to urządzenie o świetnym stosunku ceny do jakości. Za około 1000zł jesteśmy w stanie kupić komputer, który obsłuży nam wszystkie aplikacje biurowe, nawet ze sporym naddatkiem.

Mocny komputer do pracy

3. DELL 790 Intel® Core™ i7 TW - cena 1609zł

Parametry komputera:
 • Procesor: Intel® Core™ i7-2600
 • Liczba rdzeni: 4
 • Taktowanie: 3,4 GHz
 • Pamięć RAM: 8GB DDR3
 • Dysk Twardy: 240GB SSD
 • Karta Graficzna: Intel® HD Graphics 2000
 • Złącza: LAN, Audio, Displayport, VGA
 • Napęd optyczny: DVD-RW
 • System Operacyjny: Windows 10 Home
 • Obudowa: TW (Tower)
Mocny komputer do pracy w biurze Dell Optiplex Intel Core i7

To zdecydowanie najmocniejszy gracz w zestawieniu. Bazą komputera jest procesor Intel® Core™ i7 drugiej generacji, którego praca opiera się na 4 rdzeniach, o taktowaniu 3,4GHz każdy. Komputer wyposażony jest w 8GB pamięci RAM DDR3. Za przechowanie plików odpowiedzialny jest dysk SSD 240GB. Procesory z serii Intel® Core™ i7 znane są wysokiej wydajności, szczególnie przy pracy wymagającej dużej mocy obliczeniowej. Komputer DELL 790 Intel® Core™ i7 TW poza szerokim wachlarzem aplikacji biurowych pozwoli nam także na obsługę znacznie bardziej wymagającego oprogramowania, np. do obróbki materiałów wideo czy projektowania 3D.

Komputer nie bez powodu mieści się w obudowie typu Tower. Takie opakowanie daje nam duże możliwości w zakresie rozbudowy komputera o kolejne komponenty. Obudowa, ze względu na swoje spore gabaryty, daje nam jedynie możliwość ustawienia w pozycji pionowej. Komputer został standardowo wyposażony od frontu w 4 złącza USB, wejście i wyście audio, a także napęd DVD-RW. Z tyłu mamy do dyspozycji złącza LAN, Audio, Displayport i VGA. Warto także zwrócić uwagę, że wewnątrz jednostki mamy na płycie głównej dwa porty PCI-Express – odpowiednio x16 i x1, możemy więc zamontować więcej niż 1 kartę graficzną.

Jednostka DELL 790 Intel® Core™ i7 TW może służyć jako stacja robocza o bardzo dużym zapasie mocy. To propozycja dla użytkowników, którzy szukają komputera do znacznie bardziej zaawansowanych prac biurowych.

Komputery biznesowe z licencją Windows Refurbisher

Tytułem zakończenia warto wspomnieć, że wszystkie komputery dystrybuowane przez sklep Laurem mają oryginalnie zainstalowanego Windowsa 10 w wersji Home lub Professional. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule: Licencja Windows Refurbished. Na wszystkie zakupione komputery udzielane jest 12 miesięcy gwarancji. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące komputerów do biura, skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy radą.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel