Procesory

( ilość produktów: 5 )

Dobrze dobrany procesor potrafi dać Twojemu komputerowi drugie życie. W Laurem.pl znajdziesz wiele procesorów o różnych parametrach - kliknij obrazek wybranego produktu, aby dowiedzieć się o nim więcej. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Procesor (nazywany też CPU) to „serce” każdego komputera i laptopa. To ta część odpowiada za większość zadań wykonywanych przez komputer. Zbyt słaby procesor sprawia, że komputer „zacina się” podczas pracy, przegrzewa się i w konsekwencji - szybciej zużywa. Wbrew pozorom dobry procesor nie jest niezbędny tylko dla miłośników gier komputerowych. Choć oczywiście od modeli gamingowych wymagamy najwyższych parametrów procesora.

Procesory - co mamy do wyboru

Na rynku dominują dwie firmy: procesory Intel oraz AMD. Każdy z producentów oferuje procesory o różnych parametrach: różnią się ilością rdzeni, liczbą wątków oraz ilością pamięci podręcznej. W przypadku procesorów Intel wybieramy modele Core (i3, i5, i7 i i9) oraz Pentium i Celeron (a w przypadku stacji roboczej również Intel Xeon). Natomiast procesory AMD to odpowiednio Ryzen (o numerach, podobnie jak w przypadku Intel: 3,5,7 i 9) oraz Athlon i APU.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora?

W uproszczeniu: im większa ilość rdzeni, tym więcej zadań jednocześnie będzie w stanie wykonywać komputer. W przypadku procesorów mówimy też o częstotliwości takowania (wyrażonej w MHz i GHz), zwracamy uwagę na ilość RAM i pamięci podręcznej oraz czy jednostka jest wyposażona w zintegrowany układ graficzny. Każdy parametr jest ważny - im wyższy, tym z lepszym procesorem mamy do czynienia i tym wydajniejszy będzie nasz komputer.

Jaki procesor będzie dobry dla mnie?

Wybór mocy procesora jest uzależniony od czynności, które chcemy wykonywać na komputerze. Jeśli to ma być komputer „do internetu” i oglądania filmów, wystarczą nam w zupełności najniższe parametry - np. bardzo podstawowy i tani Intel Core i3. W przypadku komputerów i laptopów gamingowych oraz do dla profesjonalistów (np. grafików) nie ma limitu - im wyższy procesor, tym lepszy. Co oczywiście jest związane z wyższą ceną.
    pixel