Dyski SSD

( ilość produktów: 34 )

Dysk SSD to część, która może znacząco poprawić wydajność Twojego laptopa. To coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób chcących zwiększyć pojemność swojego komputera i podnieść szybkość odczytu danych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdź!

Dysk SSD do laptopa - czy to jest dobry wybór?

Dyski SSD to klasa wyżej od najpopularniejszych i do pewnego czasu niezastąpionych dysków talerzowych typu HDD. I choć w przypadku tych drugich znajdziemy modele, w których jest znacznie większa pojemność dysku, to pod względem szybkości SSD nie ma sobie równych. Cechuje go też mniejsza awaryjność (ze względu na mniejszą liczbę ruchomych części), cichsza praca, mniejsze zużycie prądu i większa wytrzymałość na wahania temperatury. Wszystko to sprawia, że wymiana klasycznego dysku HDD na SSD jest dobrym pomysłem.

Jaka jest cena dysków?

Cena tego podzespołu jest uzależniona głównie od pojemności. Najmniejszą, czyli 128 GB, można kupić już za 150 zł, największe, czyli 4 TB i wyżej, to już cena ok. 3,5 tysiąca złotych. Po tych dwóch cenach widać, że rozstrzał cenowy jest ogromny i dużo mniej korzystny niż w przypadku dysków HDD. Jest to jednak ich jedyna wada. Na ostateczną cenę wpływa też szybkość odczytu i zapisu oraz rodzaj pamięci.

Szybkość zapisu i odczytu - dlaczego to jest ważne?

Nowoczesne dyski zapewniają błyskawiczny dostęp do danych, co wpływa na znaczne przyspieszenie działania komputera. Warto jednak zaznaczyć, że nie wystarczy kupić jakiegokolwiek dysku, żeby cieszyć się lepszą pracą sprzętu. Szczególnie wybór najtańszego modelu nie jest gwarancją żadnego efektu i trzeba się go wystrzegać - zazwyczaj bardzo tanie dyski są podzespołami starej generacji i nie oferują oczekiwanej szybkości zapisu i poprawy pracy całego komputera.

Kiedy warto zdecydować się na taki zakup?

Szybsza praca komputera nie jest konieczna w przypadku sprzętu każdego rodzaju, zresztą odpowiada za nią więcej parametrów. Kiedy komputer zawiesza się np. podczas oglądania filmów, możliwe, że problem rozwiąże zakup większej pamięci. Dyski tego typu mają większe zastosowanie w komputerach do biura oraz komputerach do gier, gdzie pojemność dysku i jego szybkość ma większe znaczenie.

    pixel