2020-03-10

Szukasz laptopa do domowej pracy? Pomożemy Ci wybrać!

Szukam laptopa do pracy w domu

Przenośny komputer znajduje wiele zastosowań w użytku domowym. Możemy z jego pomocą pracować z naszymi prywatnymi dokumentami, dokonywać płatności bankowych czy robić zakupy online. Dodatkowo laptop pełni w domu często funkcję sprzętu multimedialnego, wykorzystywany do odtwarzania filmów czy podłączany do sprzętu audio jako odtwarzacz muzyki.

Laptop do domu – jakie parametry

Czym kierować się przy wyborze laptopa do domu? Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które będzie dobre dla wszystkich. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić do czego będziemy tego komputera używać i na tej podstawie podjąć decyzję. Postaram się przygotować kilka zestawień sprzętowych w zależności od zakresu wykonywanych prac.

Prace biurowe, płatności, zakupy

Zadania takie nie wymagają dużych mocy obliczeniowych od komputerów. Zastanawiając się nad laptopem poleasingowym mamy możliwość wybrania sprzętu wysokiej klasy w atrakcyjnej cenie.

Sugeruję więc szukać urządzeń zbudowanych na procesorach serii Intel Core i5 – najlepiej od trzeciej generacji wzwyż (oznaczenie i5-3xxx). Zakładamy, że systemem operacyjnym będzie Windows 10, ponieważ jest on już jedynym obecnie wspieranym przez Microsoft oprogramowaniem.

Abyśmy mogli się cieszyć zadowalającą płynnością pracy warto zastanowić się na 8GB pamięci RAM. Dzięki temu nie będziemy mieli problemów z zawieszającymi się okienkami, czy kilkusekundowym uruchamianiem niektórych aplikacji.

Ostatnim ważnym parametrem pozostaje dysk, który ze względu na stale rozwijającą się technologię powinien już być nośnikiem typu SSD (półprzewodnikowy / oparty na pamięciach flash). Pojemność dysku jest sprawą bardzo indywidualną. Jeżeli nie przechowujemy dużej ilość danych, a nasze pliki to przede wszystkim dokumenty to w zupełności wystarczy nam 120GB miejsca.

Windows 10 ze wszystkimi aktualizacjami zajmuje aktualnie około 21GB. Instalując więc system na takim nośniku pozostawiamy sobie do dyspozycji około 90GB wolnej powierzchni, która w zupełności powinna być wystarczająca. Jeśli jednak nasze prywatne komputery przechowują więcej danych, jak np. zdjęcia, czy filmy warto zastanowić się nad większymi dyskami o rozmiarach:

  • 240GB SSD;
  • 480GB SSD i więcej.
Dysk SSD

Dysk SSD znacznie przyspiesza działanie laptopa

Proponowane laptopy do prac biurowych, płatności i zakupów:

Oglądanie filmów, porządkowanie i obrabianie zdjęć

Kluczowym parametrem w przypadku, kiedy wykorzystujemy komputer do oglądania filmów i obrabiania zdjęć jest dobrej jakości matryca. Z tego też powodu polecałbym rozglądać się za laptopem wyposażonym w matrycę typu IPS (więcej na ten temat pisałem w artykule dotyczącym monitorów - Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora. W bardzo dużym uproszczeniu takie wyświetlacze wyróżniają się:

  • bardzo dobrym odwzorowaniem barw,
  • wysokim kontrastem,
  • dobrymi kątami widzenia.

A co z rozmiarem matrycy? Do obrabiania zdjęć w zupełności wystarczy matryca 14-calowa. Jeśli jednak planujemy oglądać filmy z nieco większej odległości to wówczas warto byłoby się zastanowić nad laptopem wyposażonym w matrycę o rozmiarze 15 cali.

W kwestii pozostałych parametrów proponuję następujące zestawienia:

  • Procesor Intel Core i5 (czwartej generacji lub wyższej);

Do oglądania filmów i pracy ze zdjęciami polecam następujące modele laptopów:

Dell Latitude E7470

Laptop Dell Latitude E7470 z dotykową matrycą

Obrabianie filmów, granie na laptopie

To zdecydowanie najbardziej wymagające zadania wymienione w tym artykule. Aby wydajnie pracować z ulubionymi materiałami wideo z minionych wakacji (szczególnie w rozdzielczości FullHD lub większej 2K, 4K) będziemy potrzebowali odpowiedniej mocy obliczeniowej. Podobnie ma się sytuacja w przypadku prób uruchamiania gier komputerowych.

UWAGA! Laptopy, które znajdą się w poniższym zestawieniu pozwolą nam na uruchomienie nawet nieco bardziej wymagających tytułów, ale z całą pewnością nie na maksymalnych detalach przy rozdzielczości FullHD.

Najbardziej obciążanymi podzespołami podczas takich prac będą procesor oraz karta graficzna. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za renderowanie grafiki, dlatego jest tak bardzo istotna. Całość musi być dodatkowo wspierana przez odpowiednią ilość pamięci operacyjnej RAM.

Zalecane podzespoły:

  • Procesor Intel Core i7 (czwartej generacji lub wyższej), alternatywnie Intel Core i5 (szóstej generacji lub wyższej);
  • Karta graficzna nVidia Quadro K610 lub wyższa;
  • Pamięć RAM 16GB lub więcej;
  • Dysk SSD 240GB wzwyż.

W ofercie sklepu Laurem znaleźć można następujące laptopy spełniające powyższe parametry:

Dell Precision 7510

Profesjonalny laptop do linii Dell Precision do zaawansowanych prac i grania

Laptop do domowej pracy – na co zwracać uwagę

W niniejszym artykule chciałem zwrócić uwagę na fakt, że nie ma jednej dobrej porady dotyczącej wyboru laptopa do codziennej pracy. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zbadać rynek, żeby być zadowolonym z dokonanego wyboru.

Jeśli jednak powyższy tekst nie pomógł Ci w podjęciu decyzji to skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów lub zadzwoń na infolinię, a chętnie pomożemy.

pixel