2019-09-12

Szukam monitora - na co zwrócić uwagęSzukanie monitora - od czego zacząć?

Szukając monitory poleasingowe musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie do czego będziemy go używać. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo wyświetlaczy od różnych producentów. Mają one różne wielkości, rodzaje matryc, technologie podświetlenia, a także wiele innych zmiennych, które  mógłbym wymieniać jeszcze przez kilka linijek tekstu.

Może jednak zacznę od podstawowego kryterium, mianowicie przeznaczenia monitora? Czy w użytku  domowym stosuje się inne urządzenia niż w biurze? Tutaj pojawia się pierwszy problem, ponieważ odpowiedź brzmi ‘i tak i nie’.

Parametry monitorów

Nie chcę za bardzo rozdrabniać się w analizie parametrów, które mają wpływ na jakość używania monitora. Skupię się więc na podstawowych parametrach, a będą to: technologia podświetlania, typ matrycy, kąty widzenia, odwzorowanie barw, rozdzielczość. Omówmy pokrótce każde z nich.

Technologia podświetlenia

Zaczynając do pierwszej cechy spokojnie mogę powiedzieć, że wszystkie matryce wykonane w technologii LED świetnie nadają się do… wszystkiego. Setki żarówek LED-owych umieszczone w matrycy monitora zapewniają równomierne i odpowiednio jasne podświetlenie ekranu. Praca na takim ekranie nie przemęcza wzroku, co może być bardzo istotną cechą.

Typ matrycy

Typ matrycy to istotny parametr. Z grubsza monitory dzielimy na takie, które wyposażone są w matryce typu IPS oraz TN (Istnieją jeszcze inne technologie, w tym coraz bardziej popularna AMOLED, ale na obecną chwilę nie są one tak popularne). Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma technologiami polega na szybkości reakcji – matryca TN reaguje znacznie szybciej na polecenia generowane przez procesor graficzny. Ma to kluczowe znaczenie np. w gamingu – zdecydowana większość monitorów do grania wyposażona jest w matryce typu TN. Matryce IPS na tym polu pozostają z tyłu, ponieważ w szybkich zmianach obrazu generują efekt smużenia. IPSy wygrywają jednak na innych polach. W odróżnieniu od matryc TN mają one świetne kąty widzenia (osiągają wyniki nawet w granicach 180 stopni), a także znacznie lepiej odwzorowują barwy, a także mają wyższe współczynniki kontrastu.

 Odwzorowanie barw…

…no właśnie. To kategoria, gdzie IPS punktuje najmocniej. Technologia ta pozawala na bardzo wierne odwzorowanie kolorów na ekranie monitora. Jest to związane pośrednio także z kontrastem, który ma kluczowe znaczenie w pracy z grafiką lub zdjęciami.

Rozdzielczość

Nie popadając w przesadę im większa rozdzielczość tym lepiej. I taka zasada ma swoje odbicie w 90% przypadków. Mówiąc najprościej większa rozdzielczość to większa ilość pikseli (mówiąc w skrócie miejsca) na powierzchni monitora. Ma to znaczenie np. podczas pracy na wielu oknach jednocześnie (mieścimy ich wtedy więcej) lub podczas grania i oglądania filmów. Więcej pikseli to więcej detali. I kropa. Zalecam podczas wybierania monitora zwrócić uwagę na ten aspekt i szukać monitora wyposażonego w matrycę i rozdzielczości FullHD.

Jaki monitor do pracy biurowej, grafiki, grania, a jaki do domu?

Próbowałem zaznajomić Cię pokrótce z podstawowymi parametrami wyróżniającymi monitory. Ale jaki konkretny monitor będzie najlepszy dla…?

Pracownika biurowego

Tutaj zalecałbym rozejrzeć się za dobrej jakości monitorem z matrycą TN. Pracując z programami biurowymi nie potrzebujemy dużych kątów widzenia (w przestrzeni biurowej często jest to nawet niepożądane), ani ogromnych kontrastów. Zalecałbym jednak zwrócić uwagę na rozmiar monitora, a także jego rozdzielczość. Istotnym jest, aby osoba pracująca miała odpowiednią ilość przestrzeni do wykorzystania.

Proponowane modele: EIZO EV2316WNEC EA223WM


Monitor poleasingowy
(HP Z24i)


Grafika, fotografa, montażysty wideo

Osoba pracująca w takim charakterze powinna skupić się na poszukiwaniu monitora wyposażonego w matrycę IPS. Istotna będzie także duża rozdzielczość, ze względu na pracę związaną z dużą ilością detalów. Rozmiar ekranu to także bardzo istotna kwestia – zalecam wyświetlacze 24 calowe lub większe.

Proponowane modele: DELL P2414, NEC EA244WMiHP Z24i


Monitor poleasingowy nec 24 cale
(NEC EA244WMi)

Użytkownik domowy

W użytku domowym przeważająca część prac to przeglądanie Internetu, obsługa poczty, robienie płatności. Dodatkowo dochodzi często aspekt rozrywkowy w postaci oglądania filmów czy seriali. Zalecałbym skupić na ekranie wyposażonym w matrycę IPS (ze względu na ostatnio wspomniane oglądanie treści wideo).

Proponowane modele: DELL P2414DELL P2214


Monitor Dell P2414
(Dell P2414)

Gracza

Tej grupie użytkowników każdorazowo polecam skupienie na monitorach TN. Co prawda mają gorsze odwzorowanie barw oraz kontrasty, ale czas reakcji podczas grania jest kluczową zmienną. Z tego też powodu zalecam wyświetlacz z matrycą TN w możliwie największym rozmiarze. Rozdzielczość Full HD to oczywiście absolutna podstawa.

Proponowane modele: DELL P2312EIZO EV2316W

Monitor EV2316W
(Eizo EV2416W)


Mam nadzieję, że mój krótki tekst rzucił nieco światła na to, co istotne podczas wybierania monitora. Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości to po prostu do nas napisz. Chętnie pomożemy!
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel