2019-03-12

Poleasingowy komputer do grania - test

Poleasingowy komputer do grania za 2000zł

Jestem świadom, że pisząc ten artykuł wchodzę na cienki lód. Wszyscy zagorzali fani komputerowego gamingu grają przecież na komputerach z podkręconymi podzespołami, wyposażonymi w specjalne systemy chłodzenia, ziejące różnymi kolorami LEDów. Rozumiem to.
 
Ale jest przecież także grupa zwolenników okazyjnego grania, którzy nie wymagają od komputera niewiarygodnych osiągów. Chcą jedynie odpalić nowsze produkcje, z odpowiednią ilością detali w rozdzielczości Full HD. Myślę, że dla nich właśnie będzie ciekawa moja propozycja budżetowego komputera poleasingowego do grania.

Składamy komputer do gamingu

Jako bazę do zbudowania komputera wybrałem HP 800 G1. To jednostka wyposażona w procesor Intel® Core™ i5 czwartej generacji, ubrany w obudowę typu tower. Dzięki temu bez problemu zmieścimy w nim sporej wielkości kartę graficzną oraz dwa twarde dyski. Cena takiego komputera w podstawowej wersji nie przekracza 1000zł. Myślę więc zaczęliśmy budżetowo.

Komputer do grania do 2000

Aby rozbudować nasz komputer wyposażymy go w kartę graficzną Gigabyte GeForce GTX 1050 2GB, dysk SSD WD Green (240GB) oraz pamięć RAM GoodRam DDR3 1600MHz (16GB). Otrzymujemy maszynę o całkiem sporej mocy obliczeniowej. Ale czy zalicza się już do kategorii komputery gamingowe? Sprawdzimy to, ale najpierw musimy to wszystko złożyć w całość!

Granie GeForce GTX 1050 2GB

Test komputera do grania

Okej, komputer gotowy. Instalacja Windowsa 10 za nami. Grami, które posłużą nam jako benchmark będą Wiedźmin 3 Dziki Gon oraz Need for Speed Payback. Obie produkcje będę odpalał w rozdzielczości FullHD. Przetestuję je pod względem ilości wyświetlanych FPS (klatek na sekundę) na średnich, wysokich i najwyższych ustawieniach detali. Komputery poleasingowe - do dzieła!

Wiedźmin 3 Dziki Gon - średnie, wysokie, uber detale i NVIDIA HairWorks

Wiedzmin 3 Dziki Gon GTX 1050

Trzeba zaznaczyć, że nawet na średniej jakości detalach Wiedźmin 3 wygląda już bardzo dobrze. Wszystkie efekty graficzne, jak i interakcje w grze nie pozwalają nam zwrócić uwagi na fakt, że mamy przed oczami produkcję sprzed kilku lat. Mam tutaj na myśli fizykę związaną z poruszaniem się postaci (ludzi i zwierząt) oraz roślin. Kropką nad “i” jest miejskie życie toczące się na ulicach. Ludzie rozmawiają ze sobą, kłócą się, handlują między sobą, piją i zaczepiają przechodzącego Geralta.
 
To dużo grafiki do wczytania. Procesor, karta graficzna, a także RAM poddawany jest próbom za każdym razem, kiedy komputer musi zaczytać większą ilość tekstur. Na średnich detalach nasza maszyna świetnie radzi sobie z postawionymi przed nią zadaniami. Przy średnich ustawienia odnotowuję od 40 do 45 klatek na sekundę. Wszystko działa płynnie. Nie zauważam nawet najmniejszego przycięcia. Jest idealnie.

Wiedzmin 3 Dziki Gon na komputerze do 2000
 
Podobnie ma się sytuacja, kiedy nieco zwiększam ilość detali do wysokiej. Gra nadal działa płynnie. Nawet poruszając się po centrum ruchliwego miasta ilość FPS waha się pomiędzy 35 a 40. Żeby zobrazować co to oznacza powiem krótko - nie zdarzają się nawet najmniejsze przycięcia grafiki, wszystko jest absolutnie płynne.

Wiedzmin 3 komputer poleasingowy

Ostatnia i największa próba. Ustawiam detale na opcję “uber” i włączam dodatkowo efekt NVIDIA HairWorks. Ta ostatnia konfiguracja to zaawansowana animacja włosów u głównej postaci, jak i pozostałych ludzi, czy nawet sierści u zwierząt. Dzięki technologii włosy wyglądają niemal jak prawdziwe, poruszają się razem z postacią, odbijają refleksy świetlne. Ustawienie to wymaga od maszyny naprawdę wydajnych podzespołów. Jeśli nasz komputer miałby polec w testach, to zrobiłby to właśnie teraz. Komputer jednak wyszedł z tego bez szwanku. Gra pracuje płynnie w 28-30 klatkach na sekundę. Wiedźmin 3 Dziki Gon vs zmodyfikowany HP 800 G1 – 0 : 3.

Wiedzmin 3 Dziki Gon hair works

Need for Speed Payback - test gry

Need for Speed Payback komputer do grania

Zmiana gry na kolejną część serii, znanej od lat wszystkim graczom na świecie. Need for Speed Payback to zaawansowana produkcja. Pięknie odwzorowano w niej modele pojazdów, fizykę ich poruszania się, a także otaczający świat. To wszystko wymaga sporej mocy obliczeniowej. Czy procesor Intel® Core™ i5, 16GB pamięci RAM i karta graficzna GeForce GTX 1050 2GB dadzą radę?
 
Włączenie gry na średnich detalach skutkuje cieszącymi oko widokami. Pięknie refleksujący lakier pojazdu, unoszący się spod kół dym, piach i kawałki roślin zwiastują kawał dobrej rozrywki. Need for Speed pracuje w przedziale 50-55 FPS. Jest bardzo płynnie. Na tym etapie nie zauważam żadnych, nawet najmniejszych przycięć. Wszystko ok.

Need for Speed Payback GeForce GTX 1050
 
Rozszerzam detale do wysokich. Producenci gry potraktowali sprawę dość enigmatycznie, tak więc nie jestem w stanie określić jakie dokładnie ustawienia ulegają zmianie. Co widzę? Nieco bardziej rozszerzone efekty świetlne, bardziej wygładzone krawędzie pojazdów, chyba nieco podciągnięte efekty związane z emisją dymu i unoszącego się pyłu. Jak z płynnością? 40-50 FPS w pełnej sferze płynności. Nawet odpadające znaki drogowe, czy gałęzie i liście mnogo pojawiające się na ekranie nie zmniejszają stabilności pracy gry.

Need for Speed Payback komputery poleasingowe

Ostatni test, czyli ultra detale. Na pierwszy rzut oka od razu poprawia się jakość reflektorów w naszym BMW. Do tego poprawiła się jakość wyświetlania otaczającego świata. Licznik FPS nieco opada – mamy teraz 30-35 klatek. Gra działa bez absolutnie żadnego przycięcia. Po drodze walają się kasowane przeze mnie znaki drogowe, barierki, fragmenty roślin i piasek. Mimo tego wszystkiego jest perfekcyjnie biegle.

Komputer do grania do 2000zł

Wiedźmin 3 Dziki Gon na GTX 1050 w wysokich detalach

Za stosunkowo niską cenę złożyłem komputer, który pozwala mi bez trudu uruchomić nowsze gry. Cena całego zestawu (bez monitora, myszy i klawiatury) to 2000zł. Żeby przypomnieć co dostajemy w tej cenie załączam konfigurację testowanego komputera:

Komputer do grania poleasingowy GTX 1050

Na początku miałem pewne wątpliwości czy komputer w takim zestawieniu da sobie radę z testowanymi tytułami. Moje lęki zostały jednak szybko zażegnane, ponieważ pecet umożliwił mi absolutnie komfortowe granie, nawet w najwyższych możliwych ustawieniach graficznych.
 
Chciałbym, żeby mój tekst był obiektywny i rzeczowy. Szukałem rozwiązania budżetowego, na którym “niedzielny” gracz będzie w stanie uruchomić świeże tytuły. Nie jest to maszyna do uprawiania zawodowego e-sportu czy gamingu na 3 monitorach jednocześnie, w rozdzielczościach 4K. Sam nie gram w tak zaawansowany sposób. Jeśli jednak chciałbym nie wydać fortuny, a miło spędzić czas na lekkim graniu to rozbudowany HP 800 G1 byłby idealnym rozwiązaniem.

Zapraszam również na nasz kanał YouTube, gdzie przeprowadziliśmy testy przed obiektywem kamery:

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel