2021-01-04

Jaki laptop do 3000 zł wybrać?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych laptopów. W zależności od modelu i parametrów ich cena również jest zróżnicowana. Sprawdzamy, na jaki sprzęt można liczyć, jeśli mamy do dyspozycji maksymalnie 3000 zł.


Laptopy stały się już dziś właściwie powszechne i w wielu domach czy firmach wyparły komputery stacjonarne. Popularność laptopów wynika w dużej mierze z tego, że są mobilne, można ich wygodnie używać bez względu na to, gdzie się znajdujemy – w domu, biurze, w podróży lub restauracji. Oczywiście laptop nierówny laptopowi. W tym artykule sprawdzimy, na jaki sprzęt można liczyć, gdy do dyspozycji mamy budżet w wysokości 3000 zł. 


Zacznij od rozpoznania swoich potrzeb!


Zanim zaczniemy szukać odpowiedniego modelu laptopa, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kto będzie go użytkował i do czego taki sprzęt będzie używany. To ułatwi poszukiwania. Jeśli chcemy mieć przede wszystkim laptop multimedialny do domowego użytku, warto postawić na duży ekran (co najmniej laptopy 15 cali) i jakość Full HD, a najlepiej 4K, natomiast nie jest konieczny najnowszy procesor czy mocna karta graficzna. Za to laptop biznesowy nie musi być bardzo duży (np. laptopy 14 cali), ale powinien mieć mocną obudowę i dodatkowe zabezpieczenia (np. czytnik linii papilarnych), przydadzą się do tego także stacje dokujące i mocne baterie do laptopa.


W przypadku, gdy jesteśmy miłośnikiem gier komputerami, musimy poszukać mocniejszego laptopa. Modele dla graczy powinny mieć dedykowane karty graficzne, szybkie procesory najnowszej generacji, pojemne dyski SSD lub HDD, a także jak największą pamięć RAM. Laptop gamingowy powinien mieć do tego wydajne chłodzenie. Przyda się także podświetlana klawiatura.


Natomiast laptop dla ucznia lub studenta nie musi być już tak mocny, jak do grania, ale powinien także zapewniać płynną pracę (szczególnie w czasie nauki zdalnej). Obudowa powinna być solidna, ale nie jest to priorytetem, natomiast ekran powinien być duży. Taki model powinien zapewniać bezproblemowe przeglądanie materiałów multimedialnych. Dobrze również, żeby laptop do nauki pracował cicho i miał mocną baterię.


Dlaczego laptopy poleasingowe?


Czy dysponując budżetem 3000 zł, można kupić laptop, który sprawdzi się w każdym z wymienionych wcześniej przypadków i będzie odpowiedni dla każdego z tych użytkowników? O ile w przypadku sprzętu multimedialnego, do biura czy do nauki, to całkiem możliwe, o tyle trudno będzie znaleźć przyzwoity model gamingowy do 3000 zł. Nie jest to jednak niemożliwe. Warto zwrócić uwagę na laptopy poleasingowe i to nie tylko wtedy, gdy szukamy sprzętu do grania, ale także do zabawy i nauki. Sprzęt poleasingowy to najczęściej wysokiej klasy laptopy, które można nabyć o wiele taniej, niż nowe laptopy w sklepie. Do tego często laptopy poleasingowe przewyższają parametrami sprzęt standardowy dedykowany konsumentom. Wynika to z faktu, że firmy potrzebują solidniejszych modeli z bardziej wytrzymałymi komponentami.


Jeśli chcemy wybrać dobry laptop do 3000 zł, należy się zastanowić, jaki sprzęt jest nam najbardziej potrzebny. Przy czym nie warto iść na kompromis i decydować się na gorszy model nawet przy ograniczonym budżecie. Rozwiązaniem mogą okazać się bowiem laptopy poleasingowe.   


pixel