2021-02-01

Jaki laptop dla grafika?

Praca grafika wymaga wydajnego i szybkiego laptopa. Takie sprzęt oznacza konieczność zainwestowania dużych pieniędzy. Dobrą alternatywą może się jednak okazać poleasingowy laptop. Sprawdzamy, jaki będzie najlepszy komputer przenośny dla grafika.


Nie każdy laptop nadaje się dla grafika ze względu na parametry. Te muszą być naprawdę wysokie, żeby urządzenie płynnie działało podczas obsługi dużych programów graficznych i szybko przetwarzało obraz. Zanim jednak zaczniemy szukać odpowiedniego modelu, trzeba przeanalizować własne potrzeby. Graficy bywają bowiem różni i zajmują się różnymi projektami. Najbardziej wymagający są graficy 3D, którzy potrzebują najmocniejszych laptopów – ich karty graficzne powinny być niezwykle wydajne. Słabszymi układami graficznymi zadowolą się pozostali graficy, ale za to będą potrzebowali mocnych innych podzespołów jak procesorypamięć RAM czy pojemne dyski SSD. Tak zaawansowane nowe laptopy kosztują bardzo dużo. Nie warto jednak rezygnować z wysokich parametrów. Można za to postawić na laptopy poleasingowe, a wtedy otrzymamy dobrej klasy sprzęt o wiele taniej. Jaki jednak laptop wybrać dla grafika?


Matryca i kąt widzenia


Zacznijmy od ekranu laptopa. Powinien być jak największy. To muszą być co najmniej laptopy 15 cali, a najlepiej jeszcze większe. Potrzebna jest bowiem grafikowi duża przestrzeń robocza. Proporcje ekranu to najlepiej 16:9. Do tego potrzebna jest wysoka rozdzielczość. Full HD (1920 x 1080 pikseli) to absolutne minimum, a najlepiej postawić już na laptopy 4K (3840 x 2160 pikseli).


Laptop dla grafika powinien odwzorowywać kolory w standardzie sRGB i najlepiej również AdobeRGB. Kontrast nie powinien być mniej niż 300:1. Jeśli chodzi o rodzaj matrycy, to najlepiej postawić na matową, na której obraz nie jest zakłócany refleksami światła i nie męczy szybko wzroku. Do tego warto wybrać model z bardzo szerokim kątem widzenia. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się matryca IPS, która zapewni obraz o bardzo wysokich parametrach.  


Wydajność i inne parametry


Kolejna istotna kwestia w przypadku laptopa dla grafika to wysoka wydajność sprzętu. Potrzebny będzie naprawdę mocny procesor, najlepiej już czterordzeniowy. Prace graficzne wymagają bowiem dużej mocy obliczeniowej. Trzeba postawić na co najmniej procesor Intel Core i7, natomiast najbardziej wymagający graficy powinni sięgnąć po laptop z Intel Xeon. Do tego potrzebna jest profesjonalna karta graficzna (np. NVIDIA Quadro). Jeśli chodzi o pamięć RAM, to nawet 8 GB może okazać się za mało. Przyda się przynajmniej 32 GB. Także dysk powinien być jak najbardziej pojemny, żeby mógł pomieścić duże pliki. Do tego system operacyjny powinien być już zainstalowany na dysku SSD.


Jeśli grafikowi zależy na mobilności (po to właśnie kupuje laptop), powinien zwrócić uwagę również na pojemność baterii i na chłodzenie – czy wentylatory nie działają bardzo głośno, co może być uciążliwe przy wielogodzinnej pracy.


Mocny laptop z zaawansowaną kartą graficzną stanie się efektywnym narzędziem dla grafika. Nie warto iść na kompromis. Lepiej już zapatrzyć się w laptop poleasingowy niż kupić nowy notebook, ale słabszy.

pixel