2021-04-07

Serwery - kompendium wiedzy

Używamy serwerów na co dzień, często o tym nawet nie wiedząc. Wystarczy wejść na stronę internetową lub wysłać e-maila. Z serwera musi także skorzystać właściciel strony internetowej lub usługi online. 


Dobry serwer to podstawa, gdy witryna internetowa, poczta, sklep internetowy czy dowolnie inna usługa online ma działać bez awarii i szybko. To właśnie serwery sprawiają, że strony www są dostępne dla wszystkich przez całą dobę. Dlatego właśnie potrzebne są rozwiązania serwerowe nowoczesne, niezawodne i korzystające z najnowszej technologii. Jeśli strona internetowa działa na słabym serwerze, nie ma znaczenia, czy jej użytkownicy mają laptopy poleasingowe, czy nowe z najwyższymi parametrami. Serwis i tak będzie się otwierał długo.


Serwer - czym jest?


Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle są serwery. Samo słowo "Server" pojawiło się już w 1953 roku w dokumentacji ARPANET, czyli sieci, z której potem powstał internet. Dziś mówiąc o serwerach, możemy mieć na myśli zarówno program, jak i urządzenie. W obydwu przypadkach rozwiązania serwerowe wprowadzają funkcjonalności, z których może korzystać także inny program albo inne urządzenia (tzw. klient). Najczęściej mawia się, że serwery to komputery na stałe podłączone do sieci internetowej. Z tego wynika, że każdy komputer (nie ma znaczenia, czy to komputery poleasingowe, czy nowe) może stać się serwerem. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste, ponieważ serwery muszą pracować przez całą dobę bez przerwy, czego zwykłe komputery mogłyby nie wytrzymać. Serwery to zatem urządzenia przystosowane do potrzeb ciągłej pracy, najczęściej działające w specjalnych Centrach Danych, gdzie zapewnia się im odpowiednie warunki i bezpieczeństwo. 


Rodzaje serwerów

Serwery mogą mieć różne parametry, począwszy od wielkości dysków i ich typów (SSD, HDD), poprzez pamięć RAM, aż po procesor i inne zasoby. Do tego dokonuje się podziału takich maszyn ze względu na pełnione funkcje:

  • serwery www - do przechowywania plików stron www;

  • serwery poczty e-mail;

  • serwery gier;

  • serwery FTP

  • serwery baz danych;

  • serwery plików itd.


Pamięć RAM i inne parametry


Wybierając serwer, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego parametry. Warto jednak zacząć od dość zasadniczej kwestii - stawiamy na serwer typu tower czy rack. Pierwszy z nich, czyli tower, przypomina klasyczne stacje robocze domowych PC. Za to typ rack jest montowany w specjalnej szafie serwerowej w Data Center. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, a nie ogranicza konfiguracji maszyny.


Ważna jest moc serwera i posiadanie przez maszynę dużych zasobów. Dlatego trzeba szukać serwera o odpowiednich parametrach. Istotne są oczywiście procesory (szybkie modele dają dużo mocy jak np. procesor Intel Core czy procesor Intel Xeon najnowszej generacji). Ważna jest także pamięć RAM (im więcej pamięci, tym lepiej). Istotne podzespoły to także dyski (zarówno HDD, jak i szybkie SSD). Nie można zapomnieć, że ważny jest odpowiedni system operacyjny. Dobry serwer to także możliwość swobodnej konfiguracji maszyny i możliwość swobodnego zarządzania jej zasobami.


Można szukać serwerów, które mają najlepsze podzespoły, dużo pamięci RAM oraz inne wysokie parametry, ale warto pamiętać, że najwygodniejsze rozwiązanie to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy hostingowej (najczęściej oferowane serwery rack), która zapewni wsparcie techniczne, bezpieczeństwo i zajmie się konserwacją oraz utrzymaniem serwera. 


pixel