2020-09-28

Laptop z matrycą matową czy błyszczącą?

Laptop z matrycą matową czy błyszczącą?

Aby laptop mógł spełniać wszystkie wymagania użytkownika, musi zostać odpowiednio dobrany do jego potrzeb i charakteru wykonywanych zadań. To wymaga zwrócenia uwagi na wiele różnych aspektów. Jednym z nich jest wybór między matrycą matową a błyszczącą.

Bez względu na to, czy kupimy laptop Dell, Lenovo, Fujitsu, HP czy jeszcze innego producenta, istotną kwestią jest dobór odpowiednich parametrów urządzenia i najlepszego dla nas ekranu. W ostatnim przypadku istotne jest nie tylko to, czy wybieramy laptopy 12 cali, laptopy 13 cali, laptopy 14 cali, laptopy 15 cali, ale i rodzaj matrycy. Do wyboru mamy ekran matowy lub błyszczący. Który wybrać?

Matowa matryca – zalety i wady

Coraz częściej w laptopach, szczególnie dobrej klasy, producenci stosują matowe matryce. Uważane są one za bardziej komfortowe zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Największą zaletą takiego ekranu jest brak odbić i refleksów, jakie mogą pojawić się w czasie użytkowania. To oznacza, że wzrok się tak szybko nie męczy. Do tego przy matrycach dobrej klasy matowy ekran zapewnia większą czytelność. Oczywiście nie oznacza to, że matowa matryca nie ma żadnych wad. Często to gorszy kontrast czy gorsza kolorystyka. Do tego wysokiej klasy matowe matryce są zazwyczaj dość drogie.

Błyszcząca matryca – zalety i wady

Błyszczące matryce mają wielu zwolenników i nie jest to wcale przypadek. Taki ekran ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala uzyskać piękne, mocno nasycone kolory. Szczególnie czerń jest bardzo dobrze odwzorowana. Dzięki mocnym kontrastom taka matryca dobrze nadaje się do przeglądania treści multimedialnych. Natomiast największym mankamentem błyszczącej matrycy jest tzw. efekt lustra. Na ekranie odbija się wtedy sam użytkownik, jak i otoczenie. Do tego odbicia i refleksy szybciej męczą wzrok. To przy długim użytkowaniu może być poważnym problemem.

Jaką matrycę wybrać?

Która zatem matryca jest lepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zarówno ekran błyszczący, jak i matowy mają plusy i minusy. Warto zatem dobierać rodzaj matrycy do tego, w jaki sposób i gdzie będzie użytkowany laptop. Matowa matryca lepiej się sprawdzi, gdy dużo podróżujemy i używamy laptopa w różnych miejscach i warunkach. W ten sposób wszędzie zapewnimy sobie dobry komfort pracy. Warto wybrać taką matrycę również wtedy, gdy długo użytkujemy urządzenie.

Za to matryca błyszcząca lepiej się sprawdzi, gdy zależy nam na bardzo dobrych efektach wizualnych i podczas odtwarzania multimediów. Dobrze nadaje się dla miłośników gier, do częstego oglądania filmów i zdjęć, a także dla grafików.

Warto zwracać uwagę na typ matrycy, ponieważ wtedy zapewnimy sobie największy komfort użytkowania. Nie warto chodzić na kompromisy. Parametry laptopa powinny być jak najlepsze. Należy pamiętać, że koszt zakupu urządzenia można znacznie obniżyć, wybierając laptopy poleasingowe. Do tego w naszym sklepie można znaleźć urządzenia, których procesor należy do różnych generacji, laptopy klasyczne, laptopy dotykowe, laptopy 2w1, stacje dokujące, a także akcesoria do laptopów.

Zapraszamy!

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel