2021-02-01

Jaki laptop 17 cali?

Laptopy coraz częściej wypierają komputery stacjonarne. W wielu przypadkach przyda się jednak notebook o większym ekranie, co najmniej 17 cali, aby zapewnić komfort użytkowania. Na co zwracać uwagę, wybierając taki laptop?


W 2020 roku zakup laptopów bił rekordy. Duży wpływ na to miało oczywiście zdalne nauczanie, ale rosnące zainteresowanie przenośnymi komputerami było widać już od wielu lat. Do pracy w terenie wybierane są na ogół laptopy 12 cali lub laptopy 13 cali, bo łatwo je przewozić i mieszczą się bez problemu w aktówce. Do domowego użytku najczęściej wybierane są laptopy 15 cali. Co jednak z większymi notebookami? W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem może się okazać laptop 17 cali. Właśnie na takim urządzeniu skoncentrujemy się w tym artykule.


Do czego przydaje się duży ekran?


Dlaczego warto postawić właśnie na ekran o przekątnej 17 cali? Oczywiście dla komfortu. Duży ekran to większa czytelność obrazu. Może nie są to laptopy tak mobilne, jak mniejsze modele, ale mają swoje zalety. Do czego przyda się laptop 17 cali? W pracy duży ekran będzie wygodnym rozwiązaniem, które nie męczy szybko oczu i pozwala komfortowo wykonywać zadania. Laptop 17 cali będzie na przykład idealny dla grafików, programistów i testerów, co nie znaczy, że wygodnie nie będą z niego korzystali również księgowi czy inne osoby. W domu komputer z tak dużym ekranem będzie idealny do oglądania filmów i seriali lub telewizji online. To także komfortowa opcja dla miłośników grania.


Co jest ważne przy wyborze laptopa 17 cali?


Zanim zaczniemy poszukiwać odpowiedniego modelu laptopa 17 cali, należy się zastanowić, do czego najczęściej będziemy go używali. Na rynku można bowiem znaleźć komputery z różnych segmentów. Laptopy biznesowe mają solidną konstrukcję i dużą wydajność, gamingowe to najnowsze komponenty i najwyższa wydajność, multimedialne posiadają różne ułatwienia, które można wykorzystać przy oglądaniu filmów czy innych materiałów wideo.


Przeznaczenie laptopa podpowie nam, jakie parametry powinno mieć takie urządzenie. Do prostych czynności wystarczy pamięć RAM 4 GB, ale już do wymagającej pracy minimum to będzie 8 GB. Kolejna kwesta to procesory. CPM powinien być jak najbardziej wydajny, wtedy poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi aplikacjami. Jeśli będziemy grali na takim laptopie, koniecznie trzeba wybrać model z dedykowaną kartą graficzną. Przyda się również duży dysk twardy, matowa matryca i rozdzielczość co najmniej Full HD, a także pojemna bateria.


Nie warto iść na kompromis!


Jeśli laptop 17 cali ma mieć bardzo dobre parametry, trzeba się liczyć z wydatkiem niemałej sumy. Co jednak, gdy nie mamy takiej kwoty? Warto wtedy raz jeszcze przemyśleć swoje wymagania wobec takiego sprzętu. Nie warto iść na kompromis i wybrać gorszy model notebooka, jeśli rzeczywiście potrzebujemy lepszego komputera. Alternatywą mogą być laptopy poleasingowe. To często bardzo solidne komputery i to o najlepszych parametrach, ale kosztują dużo mniej niż nowe notebooki. Laptopy poleasingowe to zwykle klasa biznes, a więc spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.


Laptop 17 cali to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na dużym ekranie. Taki komputer można wykorzystać zarówno do pracy, jak i rozrywki. Ważne jednak, żeby obok dużego ekranu także inne parametry urządzenia były bardzo dobre.

pixel