2020-07-17

Jak wymienić dysk w laptopie - PORADNIK

Jak wymienić dysk na SSD w laptopie PORADNIK

Na rynku coraz popularniejsze stają się dyski SSD. Cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ są znacznie szybsze od tradycyjnych nośników talerzowych. Dodatkowo ze względu na fakt, że pozbawione są elementów mechanicznych to przechowywanie danych z ich pomocą staje się bezpieczniejsze.

O dyskach SSD pisaliśmy więcej w artykule „Dysk SSD - przyspiesz komputer i zabezpiecz swoje dane”. Dzisiaj chciałbym się jednak skupić na tym, w jaki sposób wymienić dysk w naszym laptopie, kiedy już zdecydujemy się na jego zakup. Ruszajmy!

Wymiana dysku SSD od czego zacząć

Sama wymiana dysku nie jest trudna, a do jej przeprowadzenia będziemy potrzebowali jedynie śrubokręta oraz odrobiny wiedzy. Tą ostatnią postaram się przekazać w poniższej instrukcji. Wymiany będę dokonywał na przykładzie laptopa biznesowego HP 850 G1. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w różnych modelach laptopów układ podzespołów wewnątrz obudowy nieznacznie się różni.

Jak wymontować stary dysk z laptopa

Zaczynam od ściągnięcia dolnej klapy laptopa. W przypadku mojego modelu to kwestia odkręcenia jednej śrubki i otwarcia zatrzasku.Moim oczom ukazało się wnętrze komputera, gdzie kieszeń na dysk znajduje się w lewym dolnym rogu. Aby ją wyjąć należy wcześniej wypiąć baterię i odkręcić śruby mocujące.
W laptopach HP dyski w rozmiarze 2,5 cala są często umieszczone w dodatkowej kieszeni, która jest przykręcona do nośnika. Uwalniam dysk z ramki i mogę zacząć montaż nowego.


Montaż dysku SSD w laptopie

Kolejne czynności to oczywiście:

  • umieszczenie dysku ponownie w ramce,
  • przykręcenie jej do korpusu laptopa,
  • zamontowanie baterii,
  • zamknięcie tylnej pokrywy.
W następnym kroku musimy sprawdzić czy dysk jest prawidłowo wykrywany przez komputer oraz ustawić jego opcje bootowania. Będę na komputerze instalował od nowa Windows 10. Dlatego też zmienię przy tej okazji ustawienie kolejności wczytywania poszczególnych napędów w BIOS. Przygotowałem z pomocą witryny Microsoft pendrive z instalatorem systemu operacyjnego. Ustawiłem, aby komputer w pierwszej kolejności startował zewnętrzne nośniki USB.
Dzięki temu po restarcie laptopa uruchamia się instalator Windows. Pokonuję jego kolejne kroki i mogę cieszyć się szybką pracą laptopa na nowym dysku SSD.Jaki dysk SSD wybrać?

UWAGA! W powyższym wypadku mój laptop HP 850 G1 był wyposażony w 2,5-calowy dysk HDD. Możemy jednak na przykład chcieć wymienić istniejący już dysk SSD na większy. Warto wtedy zwrócić uwagę jaki typ dysku pierwotnie był zamontowany w naszym urządzeniu. Wyróżniamy następujące formaty i interfejsy nośników SSD:

  • 2,5 cala SATA,
  • M.2,
  • M.SATA,
  • PCI Express.
Decydujmy się na zakup dopiero kiedy jesteśmy w 100% pewni jaki rodzaj dysku obsługuje nasz sprzęt. Wtedy będziemy mogli spać spokojnie.

A jeśli nie jesteście pewni jaki dysk SSD wybrać to zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy zawsze pomogą fachową poradą.

Jakiś czas temu przygotowałem również podobny materiał w postaci filmu instruktażowego na naszym kanale YouTube. Zapraszam do oglądania.

pixel