2018-10-15

Dysk SSD - przyspiesz komputer i zabezpiecz swoje dane


Dyski SSD i HDD - jak są zbudowane

Dyski SSD coraz silniej rozpychają się na rynku nośników danych. Technologicznie to bardziej zaawansowane urządzenia, aniżeli tradycyjne dyski talerzowe (dyski HDD). Czym jednak w istocie są dyski SSD? Czy rzeczywiście są tak szybkie jak często słyszymy? Oraz czy są bezpiecznym miejscem do przechowywania danych? Postaram się odpowiedzieć poniżej.

Gdybyśmy rozkręcili dysk SSD i jego starszego talerzowego brata to już na pierwszy rzut oka zauważymy zasadniczą różnicę w budowie tych podzespołów. W standardowym dysku znajdują się - poza wieloma innymi elementami - talerz (lub zespół talerzy) i głowica umieszczona na metalowym ramieniu. Dysk SSD składa się z umieszczonych na płytce drukowanej kości pamięci FLASH, kontrolera oraz złączy zasilania i interfejsu. W dużym uproszczeniu, praca dysku talerzowego polega na zapisywaniu i odczytywaniu danych na magnetycznej powierzchni talerzy za pomocą głowicy. W przypadku dysku półprzewodnikowego, zarządzający pracą podzespołów kontroler rozmieszcza dane w kościach pamięci FLASH.

 

Technologia SSD - czym różni się od tradycyjnych dysków twardych?

I już w tym miejscu pojawia się bardzo ważna różnica pomiędzy tymi dwoma typami nośników danych. Rozwinięcie skrótu SSD - solid-state drive, oznacza że w dysku zastosowane są jedynie elementy nieruchome (stałe). W pierwszej kolejności przekłada się to na dużo większą odporność na uszkodzenia niż w przypadku urządzeń wyposażonych w ruchome podzespoły (talerze w HDD). Pamięci NAND, zlutowane na stałe z płytką, są w zasadzie całkowicie niepodatne na zniszczenie. Jest to szczególnie istotny aspekt, jeśli weźmiemy pod uwagę zastosowanie dysku typu SSD w komputerach przenośnych. Nawet jeśli często podróżujemy z laptopem, to nasze dane pozostają bezpieczne.

Oparcie dysku SSD na pamięciach typu FLASH eliminuje ponadto całkowicie hałas podczas pracy. Dane przetwarzane są przez półprzewodniki, brak w tej konstrukcji jakichkolwiek elementów ruchomych. W konsekwencji dysk SSD po prostu nie "nie wydaje żadnych dźwięków" podczas pracy.

Zastosowanie półprzewodników niesie ze sobą jeszcze jeden pozytywny skutek dla użytkownika - dysk SSD pobiera znacznie mniej energii niż standardowy dysk talerzowy. O ile komputery stacjonarne nie są tutaj problemem, tak w przypadku laptopów gra o pamięć typu FLASH jest już warta świeczki. Mniejszy pobór energii oznacza po prostu dłuższy czas pracy na baterii, a to ma już spore znaczenie. Szczególnie kiedy pracujemy na komputerze przenośnym poza domem, gdzie nie zawsze mamy dostęp do zasilania elektrycznego. W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym detalu. Brak talerzy oznacza mniejszą wagę dysku. Kolejne kilkadziesiąt gram mniej sprawia, że nasze laptopy stają się jeszcze bardziej mobilne.

Przejdźmy do najważniejszej kwestii dotyczącej dysków SSD, czyli prędkości ich działania. Konkretne liczby będą oczywiście uzależnione od kwoty, jaką przeznaczymy na zakup naszego nośnika danych. Aby jednak zobrazować różnicę, porównam parametry dwóch średnio-półkowych dysków HDD i SSD.

Szybkość zapisu i odczytu danych na dyskach

  WESTERN DIGITAL
HDD
1TR
GOODRAM
SSD
240GB
PRĘDKOŚĆ
ODCZYTU
150 MB/s 555 MB/s
PRĘDKOŚĆ
ZAPISU
160 MB/s 540 MB/s
CZAS DOSTĘPU
ODCZYTU
14 ms 0,05 ms
CZAS DOSTĘPU
ZAPISU
6 ms 0,05 ms

Warto poświęcić kilka chwil, aby przyjrzeć się tym liczbom. Prędkość odczytu i prędkość zapisu to nic innego jak przepływ danych (podawany w MB / s), podczas przemieszczania plików podczas pracy na dysku. To parametr, na który najczęściej patrzą użytkownicy poszukując dysku do swojego komputera. Zapominamy jednak o drugim parametrze, który w zestawieniu dysku HDD i SSD zdaje się być jeszcze bardziej istotny. Mam na myśli czas dostępu do plików przy odczycie i zapisie danych. Co on właściwie oznacza? Jest to czas, potrzebny na dotarcie do konkretnych danych znajdujących się na dysku. Wartości wynoszące 14 ms i 6 ms (odpowiednio dla odczytu i zapisu) w przypadku dysku HDD zdają się być małymi. Jeśli jednak popatrzymy na parametry SSD to zwrócimy uwagę, że czas ten wynosi 0,05 ms. Oznacza to, że pliki zapisane na nośniku półprzewodnikowym są dostępne "od razu", praktycznie bez żadnego opóźnienia. Ma to kolosalne znaczenie podczas obsługi systemu operacyjnego, czy zainstalowanych na nim aplikacji. To dlatego właśnie komputer uruchamia się w kilka sekund, kiedy pracujemy na dysku SSD. Tak samo szybko będą reagowały aplikacje, które "postawimy" na dysku FLASH.

Rodzaje pamięci flash w dyskach SSD

Parametry, które zestawiłem w tabeli różnią się oczywiście w różnego rodzaju dyskach. Dostępne obecnie na rynku nośniki SSD są wyposażone w różne rodzaje pamięci NAND: SLC (Single Level Cell), TLC (Triple Level Cell) oraz MLC (Multi Level Cell). Różnice pomiędzy tymi typami pamięci FLASH polegają na technologii zapisywania danych, a co za tym idzie na trwałości oraz szybkości danego dysku SSD. Na potrzeby tego artykułu wystarczy powiedzenie, że dyski z pamięciami typu SLC należą do najbardziej trwałych oraz posiadają najwyższy parametr wydajności. Niestety będą one też znacznie droższe od pozostałych. TLC to rodzaj pamięci, który zapewnia najniższe prędkości zapisu oraz odczytu danych, a także przeciętną trwałość dysku. Kompromisem mogą okazać się nośniki danych zbudowane na pamięciach typu MLC - dające wysokie parametry transferu plików oraz żywotność znacznie wyższą niż w przypadku TLC.

Dostępne na rynku interfejsy dysków

Dyski SSD oferują kilka rodzajów interfejsu, za pomocą którego możemy podłączać je do naszych komputerów: SATA, PCI-E oraz M.2. Każdy z nich różni się prędkością przepływu danych oraz sposobem montażu dysku wewnątrz komputera. Najpopularniejsze są jednak dyski wyposażone w złączę SATA, w formacie 2,5 cala. To dysk, który pasuje do większości komputerów stacjonarnych oraz notebooków. Przed decyzją dotyczącą wymiany dysku w swoim komputerze warto jednak sprawdzić jaki nośnik mamy zainstalowany. Pozwoli to zniwelować zbędne problemy z wymianą dysku na taki, który rzeczywiście będziemy w stanie zamontować wewnątrz naszej jednostki. UWAGA! Znaczna ilość ultrabooków wyposażona jest seryjnie w dysk SSD w standardzie M.2 ze względu na mniejsze gabaryty tego typu nośnika!

Połączenie dysku HDD z pamięcią SSD

Ze względu na dość wysokie koszty zakupu dysku SSD w stosunku do nośnika HDD, często stosowane są rozwiązania hybrydowe. Konfiguracja taka zakłada zainstalowanie w komputerze dwóch nośników danych. Dysk SSD służy do zainstalowania systemu operacyjnego oraz kluczowych aplikacji. Nośnik talerzowy wykorzystywany jest do magazynowania danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy szybkość pracy naszego komputera, a także możliwość przechowywania dużej ilości danych.

Poniżej zestawienie najbardziej popularnych dysków SSD w ofercie sklepu Luarem.


SILICON POWER S55 2,5" (120GB lub 240GB)WD GREEN 2,5" (120GB lub 240GB)GOODRAM CX300 2,5" (120GB lub 240GB)GOODRAM CL100 2,5" (120GB lub 240GB)

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel