2020-04-09

Jak stworzyć miejsce do pracy w domu

Jak stworzyć miejsce do pracy w domu

Ostatnie tygodnie w wielu firmach upływają pod znakiem home office. Pracownicy oddelegowywani są do pracy zdalnej, wykonywanej ze swoich mieszkań. Wielu z nas jednak nie było przygotowane na taką zmianę. Największym problemem jest najczęściej brak odpowiedniego sprzętu, aby móc wykonywać swoje obowiązki. Jak sobie z tym poradzić i od czego w ogóle zacząć budowanie domowego biura? Spróbuję odpowiedzieć w poniższym artykule.

Domowe biuro – od czego zacząć

Pierwszą i najważniejszą decyzją będzie wybór rodzaju komputera, na którym chcemy pracować. Czy lepiej będzie postawić na laptop czy komputer stacjonarny? Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie.

Laptop do pracy zdalnej

Bardzo dużą zaletą pracy z laptopem jest jego mobilność. Dzięki temu możemy pracować przemieszczając się. Niebagatelnym też jest fakt, że decydując się na laptop mamy możliwość przenoszenia ze sobą danych, bez których praca zdalna mogłaby być po prostu niemożliwa.

Laptop nie jest jednak remedium na wszystkie problemy. Jednym z dość sporych problemów związanych z pracą na laptopie jest stosunkowo nieduży ekran. Jednak i temu da się zaradzić, ale o tym będę pisał w dalszej części.

Lenovo X1 Carbon
Laptop Lenovo Thinkpadd X1 Carbon

Komputer do domowego biura

Komputer stacjonarny to bardzo dobre rozwiązanie dla pracowników, których obowiązki nie wymagają częstego przemieszczania sią. Zaletą tak zwanych pecetów są duże możliwości rozbudowywania w perspektywie przyszłości. Komputer rozszerzyć możemy na przykład o dodatkowe dyski twarde, czy karty graficzne. Praca na komputerze stacjonarnym może tez być bardziej komfortowa, ponieważ nie ogranicza nas rozmiar ekranu, jak w przypadku laptopa. Możemy bez trudu podpiąć monitor 24 cale i praca stanie się naprawdę przyjemna.

Dell 7020 SFF i5
Dell 7020 SFF z procesorem i5

Stacja dokująca i monitor

Bardzo dobrą alternatywą dla komputera stacjonarnego jest wybór laptopa poleasingowego biznesowego wyposażonego w dedykowaną stację dokującą. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Odpowiedzi należałoby szukać w samym urządzeniu, jakim jest stacja dokująca.

Co to jest stacja dokująca?

Jest to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, pozwala zadokować naszego laptopa. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że jedynie laptopy klasy biznesowej są wyposażone w port pozwalający na połączenie się z taką stacją.

Do stacji dokującej możemy podpiąć wiele różnych urządzeń zewnętrznych – w tym również monitory (tak, liczba mnoga nie jest pomyłką!) oraz źródło zasilania. Co teraz? Laptop podpięty do stacji dokującej łączy się automatycznie ze wszystkimi urządzeniami w niej wpiętymi.

Po co używać stacji dokującej?

Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie otrzymać hybrydę laptopa z komputerem stacjonarnym. Pracując stacjonarnie możemy używać na przykład dwóch monitorów jednocześnie (z wyświetlaczem laptopa łącznie aż 3!), a także wszystkich pozostałych podpiętych peryferii.

W sytuacji, kiedy nasze obowiązki zmuszą nas poruszania się z komputerem, to po prostu odpinamy go od z bazy. W pełni wykorzystujemy wtedy mobilne aspekty notebooka.

Zadokowany laptop Dell
Laptop Dell Latitude E5470 podpięty do stacji dokującej.

Jaki monitor wybrać?

Pisałem już szerzej o tym w artykule ‘Szukam monitora - na co zwrócić uwagę’. Ale w skrócie – jeśli nie ogranicza nas przestrzeń to optymalne rozmiary monitorów do codziennej pracy wahają się pomiędzy 20 a 24 calami. Jeśli nasza praca to głównie dokumenty, poczta i programy na przykład do fakturowania, to w zupełności wystarczające będą monitory wyposażone w matrycę typu TN:

Jeśli jednak szukamy monitora do grafiki, czy projektowania to będziemy musieli zastanowić się nad nieco droższymi modelami, wyposażonymi w matryce IPS:

Nec EA244WMi
Monitor Nec EA244WMi

Pozostałe urządzenia przydatne w domowym biurze

Klawiatura i mysz

Dodatkowo w codziennej pracy potrzebować będziemy urządzeń wskazujących, czyli po prostu klawiatury i myszy. Można zdecydować się na wariant z kablami lub bezprzewodowy. Podczas użytkowania nie dostrzeżemy znaczących różnic. Jednak peryferia pozbawione okablowania zapewniają nam większy porządek w miejscu pracy. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie, że będziemy w nim najprawdopodobniej spędzać dobre kilka godzin dziennie. Poniżej kilka propozycji:

Bez kabli - bez bałaganu na biurku
Bez kabli - bez bałaganu na biurku

Drukarka

W codziennej pracy biurowej pojawia się także dość często potrzeba przeniesienia dokumentów z postaci cyfrowej na fizyczną, czyli po prostu ich wydrukowania. Zdaję sobie sprawę z faktu, że w zdecydowanej większości przypadków nasza przestrzeń do pracy będzie znacznie bardziej ograniczona niż w siedzibie firmowej. Dlatego przy wyborze drukarki dobrze kierować jego rozmiarami.

Na starcie więc odpadają wszystkie urządzenia kolorowe, ponieważ są one zazwyczaj dość sporych rozmiarów. Przedstawiam poniżej kilka przykładów niedużych drukarek, które mogą nas uratować w okresie pracy w trybie home office.Brother HL-5450DN
Brother HL-5450DN - nieduża i wydajna drukarka laserowa

Podsumowanie

W niniejszym artykule chciałem pokazać, że można zorganizować komfortowe miejsce do pracy w mieszkaniu. Warto jednak zastanowić się jaki charakter ma nasza pracy, aby dobrze dopasować niezbędne urządzenia.

Decydując się na sprzęt poleasingowy możemy pracować z komputerami najwyższej możliwej klasy na rynku w bardzo atrakcyjnej ofercie cenowej. Home office się kiedyś skończy, a zostaniemy wtedy ze sprzętem, który będzie nam mógł służyć jeszcze przez długie lata.

pixel