Tani notebook do codziennej pracy
Szukam laptopa do przeglądania internetu i oglądania filmów
Siedziałem ostatnio w jednym z naszych salonów i spotkałem się z następującą sytuacją. Do sklepu weszli klienci, trochę pokręcili się pomiędzy półkami, rozmawiając między sobą na temat oglądanych notebooków. "Ten jest za mocny", mówił jeden z małżonków. "Nie potrzebujemy aż tak wydajnego komputera", wtórowała małżonka oglądając kolejne modele. Podszedłem do nich i rozpocząłem rozmowę. Po chwilowej konwersacji ustaliliśmy czego szukają - miał to być laptop do przeglądania stron internetowych, obsługi poczty e-mail, pracy na programie tekstowym oraz okazjonalnego oglądania filmów czy seriali z portalu streamingowego.
Prowadząc dalszą rozmowę handlową z klientami zadałem sobie w głowie pytanie - czego tak naprawdę potrzeba w laptopie do tak prostych zadań jak te, o których wspomnieli moi rozmówcy. Nie potrzeba nam ani dużej ilości pamięci RAM, ani bardzo wydajnego procesora, ani dużej ilości pamięci na dysku. Z pomocą kreatora na stronie naszego sklepu zbudowałem konfigurację w zupełności wystarczającą do wykonywania powyższych zadań i z dużą dozą zaskoczenia stwierdziłem, że taki notebook można nabyć już za tytułowe "niecałe 900zł" (tak, sprzedawców również czasem zaskakują takie małe odkrycia). Klienci wyszli z salonu, zadowoleni zakupem nowego urządzenia oraz faktem, że nie wydali na niego dużo pieniędzy (mieli na ten zakup przeznaczona kwotę do 1500zł). A ja poczułem inspirację do napisania tego artykułu.
Tani notebook z wydajnymi podzespołami
Jaki zakup doradziłem moim Klientom? Wybór padł na laptop HP 8470P. Urządzenie to jest wyposażone w procesor Intel® Core™ i5-3320M, czyli dwurdzeniowy układ scalony o bazowej częstotliwości taktowania ustawionej przez producenta na 2,60 GHz (na jeden rdzeń). Jednostka centralna posiada zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 4000. Za wspieranie bieżących operacji oraz utrzymanie systemu operacyjnego odpowiada 4GB pamięci RAM DDR3 1600 MHz. Za magazyn danych służy dysk SSD 120GB.
Wracając do rozmowy z moimi Klientami i analizując ponownie ich potrzeby, stwierdzam z absolutnie czystym sumieniem, że taki zestaw w zupełności zaspokoi niewygórowane wymagania dotyczące sprzętu. Połączenie procesora Intel® Core™ i5 trzeciej generacji, 4GB szybkiego RAMu oraz szybki dysk SSD pozwolą nam w 100% cieszyć się wydajnością przy podstawowych zadaniach, które stawiamy przed komputerem. Komputer pracuje na systemie operacyjnym Windows 10 Home. Dostawca oprogramowania zza oceanu pracował intensywnie w ostatnich latach nad "odchudzeniem" swoich czterech okien do takiego stanu, aby mogły pracować stabilnie nawet przy stosunkowo niedużej ilości pamięci RAM, czy procesorze niekoniecznie najnowszej generacji. Można dyskutować w jakim stopniu Microsoftowi udało się to zrobić, ale trzeba przyznać, że to i tak najwydajniejszy system operacyjny w ich historii.
Praca biurowa, przeglądanie internetu i multimediów - jakiego komputera potrzebuję?
Zrobiłem kilka prostych testów, zaczynając od zainstalowania Windowsa i kilku podstawowych aplikacji. Już na tym etapie byłem zadowolony z wydajności jednostki, na której przyszło mi pracować. System operacyjny zainstalował się w niespełna kilka minut (to zdecydowanie spowodowane jest wyposażeniem komputera w nośnik danych typu SSD). Komputer nie miał również żadnych problemów ze ściągnięciem i zainstalowaniem przeglądarki, darmowego pakietu biurowego, czy programów streamingujących muzykę i filmy. Przyznam, że jestem dość niecierpliwy, ale w tym wypadku wszystko działo w akceptowalnych przeze mnie przedziałach czasowych.
Wykonałem kilka testów. Odpaliłem przeglądarkę Google Chrome oraz Netflixa jednocześnie - laptop nadal pozostawał w strefie płynności. Przy działającym oprogramowaniu biurowym włączyłem w tle Spotify, dodatkowo przeglądając strony z pomocą Chroma - w dalszym ciągu nie zauważyłem żadnych opóźnień w działaniu komputera. Oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości za pomocą Netflixa czy w portalu YouTube finalnie również nie zrobiło wrażenia testowanym laptopie. Na tym etapie stwierdziłem, że laptop spełnia parametr obsługi podstawowych prac biurowych oraz multimedialnych.
Zdaję sobie sprawę, że nie były to doświadczenia obciążające komputer w bardzo znaczącym stopniu. Odnoszę się jednak raz jeszcze do rozmowy z klientami w salonie. Poszukiwali oni laptopa "do przeglądania stron internetowych, obsługi poczty e-mail, pracy na programie tekstowym oraz okazjonalnego oglądania filmów czy seriali z portalu streamingowego". Jeżeli weźmiemy pod uwagę powyższe oczekiwania to stwierdzam, że laptop HP 8470P jest na nie adekwatną odpowiedzią. Cena 899 złotych również nie pozostawia wiele do życzenia. Utwierdza mnie ona tylko w przekonaniu, że mamy do czynienia z atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości laptopa.
Laptopy biznesowe - z jakich materiałów są wykonane
Co w kwestii jakości wykonania oraz gabarytów notebooka HP? Materiały, z których został on wykonany stoją na bardzo wysokim poziomie. Mam przed sobą komputer, który praktycznie w całości wykonany jest z aluminium oraz stopów magnezu. Trzymając go w dłoniach mam wrażenie, że obcuję z niesamowicie wytrzymałą i sztywną konstrukcją. 14-calowa matryca o rozdzielczości 1600x900 pikseli ma matowe wykończenie. W zasadzie jest to standard wśród notebooków biznesowych linii, ale uważam, że zawsze warto wspomnieć o tym parametrze, który ma kluczowe znaczenie, aby móc komfortowo używać komputera w miejsca o różnym stopniu operowania światła. (Sprawdź wszystkie laptopy 14 cali). Klawiatura typu wyspowego ma bardzo ładne, matowe przyciski, które klika się bardzo delikatnie. Do obsługi laptopa służy nam touchpad z przyciskami oraz pointstick (to też standard w świecie laptopów biznesowych). Wszystkie materiały są miłe w dotyku, przyznam szczerze, że już same testy laptopa sprawiły mi w pracy sporo przyjemności. Chcę pozostać obiektywny - jeden aspekt dotyczący HP 8470P budzi moje zastrzeżenia. Jest nim grubość całej konstrukcji oraz waga sprzętu. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że mamy do czynienia z komputerem, który ma za sobą kilkuletnią historię, a ta jeszcze kilka lat temu pisała zupełnie inne scenariusze dotyczące smukłości urządzeń mobilnych. Waga laptopa także do najmniejszych nie należy. To minus w aspekcie przenoszenia urządzenia, ostatecznie jednak mam wrażenie, że to właśnie ona spowodowała, że odebrałem urządzenie jako bardzo solidne.
Na zewnętrznej części HP 8470P znajdziemy całkiem sporą ilość portów i slotów. Na bocznych krawędziach mamy do dyspozycji 4 USB, DisplayPort, wejście na słuchawki i mikrofon (osobno, co jest dość niespotykane w urządzeniach przenośnych), FireWire, miejsce na kabel zasilający, a także slot kart pamięci i napęd DVD-RW. W tylnej części obudowy znajdziemy wejścia LAN, modemowe oraz VGA. Pod względem dostępnych interfejsów oceniam laptop bardzo wysoko.
Dobry laptop do 1000zł
Reasumując, omawiany w artykule laptop HP 8470P jest w mojej ocenie bardzo udanym urządzeniem. Mimo tego, że w detalicznej dystrybucji był już kilka lat temu, to posiada on na swoim pokładzie wydajne podzespoły. Sama bryła urządzenia może cieszyć oko, ponieważ HP jest po prostu ładny. Jak wspomniałem można mieć pewne uwagi dotyczące gabarytów czy wagi urządzenia - pamiętajmy jednak, że rozmawiamy o laptopie mieszczącym się w kwocie 900 złotych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dla bardziej wymagającego użytkownika można skonfigurować laptopa z większą ilością RAMu (do 16GB) oraz bardziej pojemnym dyskiem twardym. Czy sam zakupiłbym dla siebie tego typu urządzenie - mam trochę większe wymagania, ponieważ na komputerze obrabiam grafikę i filmy oraz mocno korzystam z multitaskingu, więc dla mnie byłby nieco zbyt słaby. Jeśli szukałbym urządzenia dla kogoś z członków mojej rodziny czy przyjaciół, to jak najbardziej poleciłbym HP 8470P.
|