2020-01-13

MacBook Pro - recenzja laptopa Apple

MacBook Pro A1398

Laptop Apple MacBook Pro A1398

Laptopy Apple cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Firma z Cupertino słynie z produkcji wysokiej jakości sprzętu komputerowego, a laptopy MacBook Air i Pro to jedne z najbardziej chodliwych komputerów mobilnych na świecie. Dzisiaj biorę pod lupę model Pro A1398, przyjrzę się jego designowi i podzespołom.

Na pokładzie testowanego MacBooka Pro A1398 znajdują się następujące podzespoły:

  • Intel® Iris® Pro Graphics 5200
  • Ekran z matrycą Retina o rozdzielczości 2880x1800
Procesor to 4-rdzeniowa jednostka o bazowym taktowaniu 2,2GHz, która w trybie turbo rozpędza się do 3,4GHz. Zintegrowano z nim kartę graficzną Iris® Pro Graphics 5200. Zainstalowana pamięć operacyjna jest na stałe umieszczona na płycie głównej. Dysk SSD to bardzo szybki nośnik w standardzie NVME. Ekran Retina to znany od lat wyświetlacz o bardzo wysokiej rozdzielczości i zagęszczeniu pikseli 220 DPI.

Komputer do profesjonalnych zastosowań

Apple Mac A1398

Linia notebooków Apple Pro dedykowana jest przede wszystkim dla profesjonalnych użytkowników. Komputery te świetnie sprawdzają się w zastosowaniach związanych z projektowaniem 2- i 3-wymiarowym, obróbką i renderowaniem materiałów wideo lub graficznych. Dzięki świetnej integracji podzespołów z oprogramowaniem macOS Mojave praca na laptopach Apple jest wyjątkowo wydajna i stabilna. Użytkownicy urządzeń często zwracają uwagę, że nawet przy zainstalowaniu większej ilości aplikacji, system operacyjny nie zwalnia (co zdarza w komputerach z system Microsoft Windows).

Praca pod kontrolą

Poleasingowy MacBook Pro

15-calowy ekran LED Retina wyposażony jest w powłokę antyrefleksyjną i nawet w warunkach wysokiego nasłonecznienia praca na laptopie Apple jest bardzo przyjemna. Powłoka doskonale spełnia swoją funkcję. Zastosowana w laptopie matryca wykonana jest w technologii IPS, dzięki czemu kąty widzenia na ekran są bardzo duże, a nasycenie barw intensywne.

W MacBooku Pro A1398 znajdziemy dotykowy touchpad. Gładzik (bo tak nazywa ten element firma Apple) posiada rozbudowane funkcje multitouch, a co za tym idzie obsługuje liczne gesty, po opanowaniu których praca z laptopem staje się jeszcze płynniejsza i przyjemniejsza.

Klawiatura typu wyspowego ma ergonomiczny rozkład klawiszy, z odpowiednio zaprojektowanymi odległościami pomiędzy pojedynczymi przyciskami. Standardem jest oczywiście podświetlenie, do wyboru mamy aż kilkanaście poziomów nasilenia światła.

W testowanym przeze mnie laptopie bateria trzymała około 4-5 godzin. Daje to możliwość swobodnej pracy poza domem czy siedzibą firmy.

W MacBooku znajdziemy następujące porty:

  • 2x USB 3.0
  • 2x Thunderbolt
  • 1x HDMI
  • 1x Audio
  • 1x czytnik kart SD
  • 1x MagSafe 2 (port do ładowania)

Piękny i wytrzymały laptop

Laptop poleasingowy Apple

Apple od wielu lat konsekwentnie realizuje jednorodną strategię dotyczącą designu ich laptopów. Tak samo jest w przypadku testowanego MacBooka Pro A1398. Mamy do czynienia z bardzo solidnie wykonaną aluminiową obudową. Metal ma bardzo eleganckie matowe wykończenie. Na pleckach matrycy standardowo znajduje się podświetlane logo producenta. Zawias matrycy jest bardzo solidny Całość projektu budzi we mnie poczucie wysokiej estetyki.

Laptop waży niewiele ponad 2kg, a po zamknięciu obudowy jego grubość wynosi zaledwie 18mm. Może to być ważna informacja dla wszystkich, którzy często pracują mobilnie i podróżują ze swoim laptopem.

System macOS Mojave

Poleasingowy MacBook Pro

Środowisko macOS znacznie różni się od popularnego Windowsa. Przejście z okienek Microsoftu na OS-a na pewno wymaga trochę czasu. System od Apple odwdzięczy się nam jednak za to płynną i stabilną pracą. W Mojave zaimplementowano sporo poprawek w stosunku do poprzedniej wersji systemu. "Jabłkowy" system ma świetnie zrównoważony user experience, robi również bardzo pozytywne wrażenie, jeśli chodzi o aspekt estetyczny.

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel