2021-03-02

Jaki tablet wybrać?

Chociaż tablety nie zyskały tak dużej popularności, jak smartfony czy laptopy, to jednak wiele osób nadal bardzo chętnie używa tych urządzeń. Podpowiadamy zatem, jaki tablet kupić, jakie funkcje są ważne i jakie parametry wpływają na jakość użytkowania tabletu.


Telefony i tablety należą do mobilnych urządzeń, ale na tym nie kończy się podobieństwo między nimi. Niekiedy mawia się, że tablety to urządzenia pośrednie między takimi konstrukcjami jak laptopy a telefony komórkowe. W rzeczywistości jednak tablety to osobna kategoria urządzeń, a wiele osób nie może sobie bez nich wyobrazić pracy lub rozrywki. Warto dodać, że często nabywany jest tablet dla dziecka, żeby zająć go czymś w podróży. Jednak zastosowanie tego rodzaju urządzeń jest o wiele szersze.


Do czego służy tablet?

Ogromną zaletą tabletów jest to, że nie zajmują tak dużo miejsca, jak laptopy czy komputery, a za ich pomocą można wykonać wiele czynności, do których potrzebny jest PC. Do czego zatem można wykorzystać tablet? Na przykład do przeglądania internetu. Pod tym względem nie ma żadnego ograniczenia w stosunku do laptopa czy smartfonu. To jednak nie wszystko. Zwróć uwagę, że warto kupić tablet również do oglądania filmów lub słuchania muzyki. Wtedy tablet warto połączyć z zewnętrznym głośnikiem poprzez Bluetooth, żeby zapewnić lepsze brzmienie. To jednak nie wszystkie zalety tabletów. To urządzenia idealne do mobilnej pracy, można je wszędzie zabierać ze sobą i tym samym mieć pod ręką wirtualne biuro. Dobry tablet powinien mieć również nawigację i musi umożliwiać robienie dobrej jakości zdjęć. Najlepszy tablet o wysokich parametrach poradzi sobie również z uruchamianiem bardzo wymagających gier mobilnych.


Rodzaje tabletów

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli tabletów, np. Samsung Galaxy TAB, iPAD, tablet Microsoft, Huawei itd. Można jednak wyróżnić różne rodzaje tabletów. Wyróżnikiem jest przede wszystkim system operacyjny:

  • Tablet z Androidem - najpowszechniej spotykane urządzenie i bez wątpienia najpopularniejsze. Wynika to z faktu, że wielu producentów produkuje tablety właśnie z systemem Android. To jednak korzystne dla użytkowników. Android oznacza dostęp do bardzo wielu aplikacji i gwarancję regularnych aktualizacji. Urządzenie, które posiada Android to zatem bardzo dobry i korzystny wybór.

  • Tablet z iOS - mowa tu oczywiście o iPAD-ach. To nieco droższe urządzenia od pozostałych, ale za to doskonale wykonane. Dostajemy nie tylko solidną, trwałą obudowę, ale i niezwykle płynnie działający system. Można korzystać ze sklepu AppStore, a iPAD-y współpracują ze wszystkimi urządzeniami firmy Apple.

  • Tablet z Windows - również Microsoft pozazdrościł konkurentom obecności w segmencie tabletów. Warto zwrócić uwagę, że system Windows 10 obsługuje już nie tylko komputery PC czy laptopy, ale także taki sprzęt jak tablet. Do tego można do urządzenia przyłączyć klawiaturę i otrzymać namiastkę komputera.


Najlepsze tablety - co powinny mieć?

Zakup takiego sprzętu jak tablet nie powinien być dziełem przypadku. Wtedy trudno oczekiwać, że będziemy zadowoleni w pełni z tabletu. Jakie cechy powinien mieć zatem dobry tablet? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na płynność działania. Urządzenie nie może się zacinać przy uruchamianiu aplikacji lub przy przeglądaniu internetu. Potrzeba zatem jak najwięcej pamięci RAM. Ile? Co najmniej 4 GB pamięci. Nie brakuje jednak modeli z wyższej półki, gdzie pamięć RAM to nawet 8 GB. Do tego istotny jest oczywiście procesor - powinien mięć jak najwięcej rdzeni i jak najwyższe taktowanie. Wyświetlacz powinien być dobrej klasy (IPS jest uniwersalny), a do tego warto szukać jak najwyższej rozdzielczości ekranu i sprawdzać posiadane przez urządzenie funkcje (np. Bluetooth, GPS).


Jaki tablet kupić?

Skoro na rynku znajdziemy różne modele tabletów, powstaje pytanie, jakie urządzenie kupić. Należy się zastanowić, kto będzie używał tabletu i do czego. Inny model lepszy będzie dla dzieci, a inny dla dorosłego do pracy. Dla dziecka warto wybrać większy ekran, bo zapewne będzie grało w gry i oglądało filmy. Przy okazji przyda się dużo pamięci wbudowanej, bo gry bywają bardzo duże. Do pracy lepszy będzie za to sprzęt lekki, bez dużego ekranu, który łatwo i wygodnie przenosić.

Duży wybór tabletów na rynku sprawia, że można łatwo dobrać takie urządzenie do własnych potrzeb. Wtedy naprawdę będziemy zadowoleni z urządzenia i w pełni wykorzystamy jego możliwości.

pixel