2021-03-02

Jaki monitor do gier?

Monitory dla graczy muszą spełniać najwyższe wymagania, ponieważ to kategoria użytkowników, która ma bardzo duże oczekiwania. Nic tak przecież nie psuje rozgrywki, jak opóźnienia w przesyłaniu obrazu lub jego zacinanie się. Sprawdzamy zatem, jaki monitor do gier wybrać.


Miłośnicy gier komputerowych zwykle z dużą starannością dobierają sprzęt do grania. Dotyczy to nie tylko komponentów, które składają się na jednostkę centralną, ale i monitorów. Tutaj każdy element ma duże znaczenie, ponieważ potrafi wpłynąć na komfort rozgrywki i na skuteczność jej prowadzenia. W tym artykule koncentrujemy się jednak tylko na monitorach gamingowych.


Zanim wybierze się monitor gamingowy

Monitory do gier bywają różne, ale bez nich nie można prowadzić rozgrywki na odpowiednim poziomie. Wie to doskonale każdy miłośnik grania. Zanim jednak zaczniemy szukać konkretnego modelu monitora do gier, warto się do tego przygotować. Należy się zastanowić, jaki budżet możemy przeznaczyć na taki zakup. Potem warto przeanalizować komponenty naszego komputera, a szczególnie karty graficznej. Co z tego, że kupimy bardzo dobry monitor, skoro nasza karta nie będzie najlepszej jakości. Warto się także zastanowić, w jakie gry najczęściej gramy, czy lepszy będzie dla nas monitor prosty, czy zakrzywiony. Przy okazji należy również sprawdzić, jak duży monitor zmieści się na naszym biurku. 


Monitor do gier a matryca

Jaka jest różnica między matrycą TN, VA, MVA i IPS? To zupełnie różne rozwiązania, ale mające duży wpływ na wyświetlany obraz i na jakość rozgrywki. Każda z tych matryc ma zalety i wady. Na przykład matryca IPS jest idealna dla gracza, ponieważ umożliwia doskonałe odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Najtańsze są monitory z matrycą TN i cena jest ich główną zaletą. Sprawdzą się tylko do najprostszych gier. Niezbyt dobrze sprawdzą się także matryce VA i MVA, ponieważ w ich przypadku odświeżanie ekranu jest dość niskie (potrzebne jest odświeżanie na poziomie co najmniej 60 Hz, a najlepiej 144 Hz lub 240 Hz), do tego mamy wydłużenie czasu reakcji. Tymczasem krótki czas reakcji jest kluczowy w czasie grania - najlepiej czas reakcji 1 ms.


Monitory gamingowe - parametry wpływające na jakość obrazu

Wiele parametrów wpływa na jakość obrazu, jaki wyświetla monitor. Pierwszy z tych parametrów to rozdzielczość monitorów. Oczywiście im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Dla gracza absolutne minimum to monitor Full HD (1920 x 1080 pikseli), ale jeśli mamy dobrej klasy komputer z dobrą kartą graficzną, najlepiej postawić na ekran o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli).

Kolejna ważna kwestia to częstotliwość odświeżania. Smużenie ekranu i rozmywanie się scen potrafi zniszczyć każdą rozgrywkę. Odświeżanie ekranu musi być więc jak najwyższe, o czym już wspomnieliśmy. Do tego przyda się technologia synchronizacji obrazu, która zadba o wysoką jakość tego obrazu nawet w przypadku, gdy mamy bardzo dużą liczbę klatek na sekundę. O czasie reakcji już także wspomnieliśmy - powinien być jak najniższy.


Czy ważny jest gatunek gry?

Rodzaj ulubionych gier również powinien wpływać na decyzję graczy o wyborze monitora. Do strzelanek najlepsze proporcje obrazu to 16:9. Jednak w przypadku rozgrywek sportowych i wyścigów, najlepsze proporcje zapewnia format 21:9, podobnie jak w przypadku gier platformowych i strategicznych.


Monitor gamingowy - jakie złącza?

Monitor do gier powinien mieć także odpowiednie złącza. Dzięki nim można podłączyć monitor odpowiednio z kartą graficzną, wykorzystując najlepiej jej potencjał. Nadal najpopularniejsze złącze to HDMI, ale już przy 4K przyda się DisplayPort. W starszych monitorach mogą się jeszcze pojawiać złącza DVI i D-Sub. Od nowoczesnych monitorów gamingowych wymaga się także obecności portów USB i USB-C oraz Thunderbolt 3. 


Jakie dodatkowe funkcje w monitorze do gier?

Jeśli chcemy wybrać monitor do grania, warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Bardzo przydatna jest na przykład możliwość regulacji wysokości ekranu, a szczególnie możliwość regulowania odchylenia ekranu. W przypadku monitorów dla graczy przyda się redukcja migotania i filtr niebieskiego światła.

Odpowiednio dobrany monitor ma kluczowe znaczenie dla komfortowego prowadzenia rozgrywek. Duży wybór takich monitorów na rynku sprawia, że bez problemu znajdziemy najlepszy dla siebie model. Trzeba tylko zwrócić uwagę na te kwestie, o których napisaliśmy w tym artykule.

pixel