2021-04-07

Jak wyczyścić komputer?

Częste używanie komputera lub laptopu sprawia, że nie tylko sprzęt ulega zabrudzeniu, ale i spowalnia system. Dlatego komputer wymaga regularnego czyszczenia i usuwania śmieci z systemu. Dzięki takim pracom nie tylko przyspieszymy komputer, ale i zwiększymy komfort jego użytkowania.


Nietrudno zauważyć, że z czasem praca komputera zwalnia, a aplikacje dłużej się otwierają. Wszystko dlatego, że w systemie operacyjnym gromadzą się śmieci oraz wiele niepotrzebnych plików. To jednak nie wszystko. Ulegają zabrudzeniu całe zestawy komputerowe, a szczególnie klawiatury, monitory, myszki oraz wentylatory jednostki centralnej. Kurz i inne zabrudzenia również trzeba usunąć. Podpowiadamy, jak wyczyścić komputer.


Jak dokonać czyszczenie systemu?


Pozbycie się z systemu niepotrzebnych plików sprawia, że komputer działa szybciej, a dysk nie musi przechowywać śmieci, które zajmują niepotrzebnie miejsce. Warto wykonywać czyszczenie oprogramowania regularnie. Zanim jednak rozpoczniemy, należy wykonać kopię zapasową najważniejszych danych. Może się przecież zdarzyć przypadkowe usunięcie z urządzenia tego, co miało na nim pozostać. Aby przyspieszyć pracę, warto uruchomić program do czyszczenia komputera, który pozwoli pozbyć się szybciej niechcianych plików. Ważny jest porządek na dysku, zatem usuwane powinny być pliki, których nie potrzebujemy. Potem należy przejść do przeglądarek i pozbyć się z nich plików cookies, nieużywanych danych o witrynach i historii przeglądania. Warto także przeskanować system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Z podejrzanych plików również trzeba wyczyścić sprzęt. Na tym jednak nie kończy się czyszczenie komputera. 


Czyszczenie komputera z kurzu


Zarówno komputery poleasingowe, jak i nowe ze sklepu, ale często używane w pracy lub domu, wymagają tego, żeby je od czasu do czasu wyczyścić z zewnątrz i wewnątrz. Jak wyczyścić komputer? Najpierw najlepiej wyczyścić komputer z kurzu, który osiadł na podzespołach i płycie głównej. Zakurzone elementy mocniej się nagrzewają, dlatego trzeba dokładnie je oczyścić. Do tego kurz na wentylatorach obniża ich efektywność. Wewnątrz można wyczyścić komputer za pomocą sprężonego powietrza, które kupimy w sklepie z elektroniką lub IT. To najszybszy i najłatwiejszy sposób czyszczenia urządzenia w jego wnętrzu. Można wspomagać się różnego rodzaju ściereczkami, ale trzeba robić to bardzo ostrożnie.


Jak wyczyścić komputer z zewnątrz? Raczej nie stosuje się detergentów. Często wystarczy sucha ściereczka z mikrofibry. W przypadku trudniejszych plam można nasączyć szmatkę preparatem do czyszczenia ekranów.


Jak czyścić laptop z kurzu?


Wiemy już, jak wyczyścić komputer i jak przy tym nie uszkodzić komputera. Co jednak z laptopem? Tego typu urządzenia są przecież coraz częściej używane. Laptopy poleasingowe i nowe czyścimy przede wszystkim z zewnątrz. Usuwamy kurz z klawiatury sprężonym powietrzem (również porty), a plamy - wilgotną ściereczką. Obudowę czyścimy tak samo, jak robiliśmy to w przypadku komputera stacjonarnego. Ekran czyścimy specjalnymi środkami do monitorów i telewizorów. Jeśli układ chłodzenia jest mocno zabrudzony, można także rozkręcić obudowę i użyć znowu sprężonego powietrza.


Warto wiedzieć, jak wyczyścić komputer, bo wtedy przyjemniej na nim pracować, a i sprzęt działa szybciej. Ważne jednak, żeby takie czyszczenie odbywało się regularnie. 


pixel